Idź do treści strony
Dostępny dla niepełnosprawnych wzrokowo Przewijak Kawiarnia Dostępny dla niepełnosprawnych słuchowo facebook flickr googleplus instagram pinterest searchsearch twitterwifi Zakaz fotografowania youtube wheelchair Listgridheart LOGO kir Calendar Calendar Calendar Logo

Remont Oficyny Kamienicy Łozińskich

Remont Oficyny Kamienicy Łozińskich

Spacerując ulicą Piłsudskiego, niejeden krakowianin, czy turysta, nie zdaje sobie sprawy z tego, co kryje się za płotem posesji pod numerem 12. Może zobaczyć jedynie rzeźbę kucającej Chimery na słupie. Tymczasem parkan osłania plac budowy.
Trwa tam remont pięknego Pałacyku Emeryka Hutten-Czapskiego i rozbudowa oficyny sąsiadującej z pałacem Kamienicy Łozińskich. Na tyłach ogrodu Kamienicy Łozińskich, po skończeniu prac projektowych, powstanie nowy obiekt – pawilonik poświęcony Rodzinie Czapskich i kawiarnia.

Kiedy znikną płoty, w pałacu, odrestaurowanym w ramach projektu "Europejskie Centrum Numizmatyki Polskiej w Muzeum Narodowym Krakowie", będzie można podziwiać zaaranżowaną na nowo ekspozycję Muzeum im. Emeryka Hutten–Czapskiego i otaczający go wspaniały ogród.

W oficynie natomiast znajdzie się m.in. zaplecze badawcze Laboratorium Analiz i Nieniszcących Badań Obiektów Zabytkowych (LANBOZ), magazyny Archiwum Muzeum Narodowego w Krakowie oraz pracownie i magazyny Działu Starej Fotografii.

Działy i pracownie zlokalizowane w oficynie, Kamienicy Łozińskich oraz w Pałacyku Czapskich stanowią powiązany ze sobą - także architektonicznie - zespół. Ze względu na bezpieczeństwo transportowanych obiektów między magazynami, pracowniami konserwatorskimi i laboratorium a salami ekspozycyjnymi w Pałacyku Czapskich powstanie tunel łączący go z Kamienicą Łozińskich, a tym samym z oficyną. Pałacyk Czapskich, Kamienica Łozińskich i Pawilonik Rodziny Czapskich zostaną przystosowane dla potrzeb osób niepełnosprawnych.

Prace nad pierwszym etapem remontu i rozbudowy oficyny Kamienicy Łozińskich są finansowane z dotacji celowej przyznanej na wydatki inwestycyjne przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Wysokość dofinansowania na rok 2011 to 2.400.000 zł, a koszt całej inwestycji (wraz z wyposażeniem) to ok. 10 mln zł. Przewidywany czas zakończenia prac budowlanych: koniec roku 2012.

Projekt współfinansowany z dotacji celowej Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego i z Narodowego Funduszu Rewaloryzacji Zabytków Krakowa.
Kontynuując przeglądanie tej strony, akceptujesz pliki cookies. Więcej na ten temat możesz dowiedzieć się w naszej Polityce Prywatności
Akceptuję